Спека неминуча: як зрозуміти кліматичні зміни та до чого все котиться?

 Щорічно літо в Україні стає "найспекотнішим за всю історію спостережень" і нам пора звикати із неприємним фактом: краще не буде. Танення льодовиків, підвищення температури світового океану, знищення лісів та забруднення навколишнього середовища запустили незворотні процеси, точка неповернення пройдена. І тут важливо зрозуміти причини та почати адаптовуватися: в економічному, соціально-побутовому та аграрному житті, щоб клімат не вбив нас раніше за східних сусідів.



Ми пропонуємо підбірку книг, які допоможуть зрозуміти, що очікує на світ найближчі 30-50 років та як планета змінюватиметься.

*1*

    Лісові пожежі, що не вщухають у Каліфорнії. Теплові хвилі, які вже стали сезонними в Європі. Танення льодовиків, що не припиняється в Арктиці й Антарктиці. Підвищення температури нині — це екологічна загроза найвищого порядку, яка зумовлює всі інші наслідки кліматичної кризи.


    У своїй новій книзі Джефф Ґуделл, письменник і редактор журналу Rolling Stone, який десятиліттями працював у сфері екологічної журналістики, пояснює, чому весна настає на кілька тижнів раніше, а осінь — на кілька тижнів пізніше, і який уплив це матиме на все, починаючи від продуктів, якими ми харчуємося, і закінчуючи хворобами, на які хворіємо.

    Це книга про те, що трапиться з нашими життями та нашими громадами, коли температура типового літнього дня сягатиме 45 °C замість нинішніх 30 °C. Майстерно поєднуючи новітні наукові дані з розповідями очевидців на місцях, Ґуделл порушує важливі питання та демонструє, як сильно екстремальна спека змінює наш світ.

*2*

    Ця книга не про те, що знають усі. У ній Наомі Кляйн – авторка трьох світових бестселерів – майстерно аналізує те, як великі корпорації та ідеологія вільного ринку блокують і без того непевні спроби боротися з кліматичними змінами. Більше того, Кляйн викриває та відверто критикує багатьох наших так званих рятівників – великі організації «зелених», які автор повязує з нафтовими компаніями; мільярдерів типу Річарда Бренсона, які, за її словами, більше обіцяють, ніж роблять.

    У цій книзі ви не знайдете жодних повчань і не почуєте голосу моралізаторства. На основі різних думок, культурологічних досліджень та журналістських розслідувань авторка шукає – і знаходить – спосіб вирішити проблеми кліматичних змін та пояснює те, як з нею пов’язана економічна система.

    Можете забути усе, що ви коли-небудь чули про кліматичні зміни. Ця книга «змінить усе», зокрема і ваше уявлення про них.

*3*

    Що може змінити один градус температури? Як показує Браян Фейґен, підйом середньої температури навіть на градус-два може докорінно перетворити краєвид великого регіону або поставити хрест на цивілізації. 

    Про це свідчать реалії Середньовічного теплого періоду (800-1300 роки), які завдяки новітнім здобуткам палеокліматології помалу збагачують наше розуміння історії. Втім ця книжка присвячена не стільки клімату, скільки тому, як суспільства тисячолітньої давнини давали раду зміні клімату і яку роль клімат відігравав в історії. Все свідчить, що середньовічне потепління породило як можливості, так і небезпеки. Клімат не прирікав суспільства на гибель чи розквіт; все залежало від відгуку суспільства на його виклики. Одні суспільства розпалися під натиском цих небезпек, інші їх уникли, а ще інші скористалися можливостями. 

    Широкий географічний розмах "Великого потепління» пропонує загальносвітову картину взаємодії суспільства із кліматом в умовах середньовічного глобального потепління.

*4*

    У 2020 році величезні ресурси — людські та фінансові — були залучені для боротьби із пандемією COVID-19 та задля збереження людських життів. Однак за прогнозами засновника Microsoft, філантропа та мільярдера Білла Ґейтса, у наступні роки економічний збиток, нанесений зміною клімату, буде ще серйознішим. А нищівні повені, шторми, пожежі й посухи можуть завдати непоправної шкоди людству.


    Ґейтс уже понад 10 років займається дослідженням питань зміни клімату, і ця книжка — результат його здобутків. Об’їздивши майже увесь світ та поспілкувавшись з експертами у галузі фізики, хімії, біології, техніки, політології та фінансів, він сформував свій план уникнення глобальної екологічної катастрофи. Кінцева мета цього плану — зменшення викидів вуглекислого газу в атмосферу до нуля. Це неймовірна мета, яка, на думку Ґейтса, є єдиноможливим шляхом до порятунку нашої планети.

    Ми всі знаємо, що промисловість шкідлива, але більшість із нас навіть не уявляє наскільки. У книжці Ґейтс розказує, як шкодить довкіллю виробництв м’яса, збір урожаю, використання синтетичних добрив, а також виробництво буквально всього, чим ми користуємося щодня — від одягу і харчових продуктів до техніки та гаджетів. А ще Ґейтс дасть відповідь на запитання, чи врятують нас від екологічної катастрофи новітні технології, електроавтомобілі та висаджені дерева?

Чим хороша книга "Як відвернути кліматичну катастрофу"?

  • Містить конкретні поради і простою мовою пояснює, як кожен з нас може зменшити свій «вуглецевий слід» і що це взагалі таке?;
  • Наводить приклади інноваційних рішень як для великих компаній, так і для звичайних споживачів, які допоможуть врятувати планету від екологічної кризи;
  • Базується на фактах і наукових даних, які описуються доступною мовою. Автор без зайвої «води» допомагає усвідомити цю інформацію та дає конкретні поради, що робити з нею далі.
  • Відкриває очі на багато речей, про які ми всі чули, однак, повною мірою не усвідомлювали їх важливість, зокрема, перехід на відновлювані джерела енергії, відмову від пластику і теплових електростанцій.

*5*

    Найкраща книжка 2020 року за версією USA Today

    Автор — лауреат Пулітцерівської премії

    Як геополітика, енергетичні перевороти та зміна клімату визначать майбутнє нашої планети та як виглядатиме нова карта світу уже в найближчому майбутньому?

    Світовий експерт з енергетики Деніел Єрґін аналізує минуле та екстраполює його на майбутнє, даючи всеохопну панораму масштабних змін, які торкнуться чи не кожну країну світу.

    Автор застерігає: війни за світові запаси нафти, газу та вугілля можуть призвести не тільки до екологічної, але й до економічної кризи та викликати енергетичну революцію, метою якої стане пошук альтернативних джерел енергії.

*6*

       У нас ніколи не було стільки інформації під рукою, як сьогодні, але більшість не знає, як насправді влаштований світ. Ця книжка пояснює сім найбільш фундаментальних реалій, які керують нашим виживанням і процвітанням.


    Від виробництва енергії та харчових продуктів, через глобалізацію до екологічної катастрофи, книжка «Як насправді влаштований світ» пропонує вкрай необхідну інформацію про реальний стан речей.

    Вацлав Сміл не песиміст і не оптиміст, він науковець – провідний світовий експерт з енергетики. Його книжка – це спроба пояснити важливі факти про світ, спираючись на новітню науку включно із власними захопливими дослідженнями.

    Прочитавши її, ви отримаєте відповідь на найглибше запитання людства: «Ми безповоротно приречені чи попереду світле майбутнє?»

Чим хороша книга "Як насправді влаштований світ"?

  • Вона створена на межі різних дисциплін, а тому максимально широко охоплює картину світу.
  • Автор оперує фактами та цифрами, тим самим зміщуючи фокус того, як ми бачимо наше минуле, сьогодення та невизначене майбутнє.
  • Важливий аналіз сучасної науки і техніки, що робить можливим наше життя у ХХІ столітті – дослідження вченого щодо того, що наука насправді робить, а чого – ні.

*7*

    Досліди, які тут запропоновано, допоможуть розібратися в причинах і наслідках глобальних кліматичних змін на планеті. Провести їх зможеш як удома на кухні, так і в шкільному кабінеті чи під час відпочинку в літньому таборі. Необхідне для експериментів обладнання завжди напохваті. Час дізнатися, чим відрізняється клімат від погоди і як він формується; що таке парниковий ефект і як утворюються хмари; чому тануть льодовики і чи зупиниться Гольфстрим; що таке мертва вода і звідки в океані велика сміттєва пляма. Відтвори все це власноруч!


    Книжку написали Катерина Терлецька, докторка фізико-математичних наук, завідувачка лабораторії математичних наук НЦ МАН України, і Дмитро Кузьменко, дитячий письменник, автор книжок «Зубасті задачки», «#що таке математика?» і багатьох інших.

*8*

    Видання Луки Меркаллі «Ох, як спекотно!» українською надасть відповіді про те, як піклуватися про довкілля, як виглядатиме наша планета через 80 років, на які чинники спираються науковці, коли прогнозують кліматичні зміни.

    Наразі Земля перегрівається через нераціональне використання природних ресурсів, забруднення довкілля та надмірне споживання енергії. Барвисті ілюстрації книги про глобальне потепління для дітей 9+ допоможуть побачити та запам’ятати назву вимірювальних приборів, що використовують для визначення вологості повітря та опадів, температури, швидкості вітру тощо. 

    Автор книги «Ох, як спекотно!» президент італійського метеорологічного товариства Лука Меркаллі пояснить, що таке клімат та до чого призведуть його зміни, запропонує план по набуттю корисних звичок, а наприкінці книжки надасть екотест, що допоможе визначити рівень екологічної свідомості та інформацію про те, як його покращити.

*9*

    Що таке клімат і як він змінюється? Чому лід такий важливий? Яким буде світ через 30 років? Чи має значення те, що я їм? І чи може хтось один врятувати світ?

    Це видання дуже чітко, простою мовою та за допомогою ілюстрацій пояснює таке складне і важливе явище як зміна клімату. Кліматична криза відбувається у наш час і має великий вплив на світ, в якому ми живемо, а ця книжка відкриває інформацію про те, як працює клімат і як поводитись сучасній людині, щоб жахливих наслідків було менше.


    Зокрема тут йдеться про те, що стало причиною кліматичної кризи, про дослідження цієї проблеми, як нам поводитись – як вирощувати та споживати їжу, як пересуватися, звідки отримувати енергію, тепло. Водночас тут є важливі поради як кожна дитина вже сьогодні може вплинути на цей процес, поставити реалістичні цілі і досягти їх.

*10*

    Одним з найбільших викликів, що стоять сьогодні перед розвиненим світом, є стале безробіття, зростаюча майнова нерівність та стрімкі зміни клімату. До сьогодні більшість рішень цих проблем були політично неприйнятними для світу, орієнтованого на короткострокові вигоди та бажання постійного економічного зростання.

    У книжці Ґрем Макстон та Йорґен Рандерс радикально підходять до цього питання та пропонують тринадцять політично виправданих рішень для вдосконалення нашого світу, починаючи від скорочення робочого року та підвищення віку виходу на пенсію до покращення соціального захисту населення та перегляду поняття праці.

    Те, що пропонують автори, кидає виклик багатьом давно існуючим поняттям економіки і пояснює, як знизити рівень безробіття, нерівності та швидкості зміни клімату, продовжуючи економічне зростання, якщо суспільство цього захоче.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Інтелектуальна проза: коли література стає мистецтвом для розуму

П'ять безкоштовних курсів для бібліотекарів: підвищення кваліфікації і ефективності роботи

Настрій для читання: осінні книги входять у чат