10 книг із «Книжкового арсеналу 2025»: читаємо гарячі новинки

 Щороку "Книжковий Арсенал" стає епіцентром літературних подій, місцем, де народжуються нові читацькі захоплення та зустрічаються однодумці. Серед сотень яскравих обкладинок і привабливих анотацій завжди є ті видання, що викликають особливий ажіотаж, стають об'єктом обговорень і зникають з полиць найшвидше. Ми зібрали для вас десять презентованих книг, які стали родзинкою цього фестивалю.


  • "Двоповня. Остання данина Саверу. Том 3" Катерина Самойленко


ДВА СВІТИ НА КРАЮ ПРІРВИ
УСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЇЇ ВИБОРУ

Відомо відвіку: одмінники залишаються чужинцями в обох світах, якщо не знайдуть сенсу життя.

Ріна нарешті віднайшла свій дім у Прихованому світі й відчула, що вона потрібна тут. Але чи відшукала вона мету, заради якої варто боротися? Ниті тягнуться, відкриваючи усе більше таємниць. І ці таємниці змушують душу Ріни розриватися від кохання та болю.

Час на роздуми спливає, і їй потрібно вирішити, на чиєму вона боці. Та що, коли вибір вже зроблено за неї? Мойри простягають їй чорну нить.

Усе, що здавалося справжнім і правильним, руйнується. Стіна між світами береться тріщинами, і темрява виривається назовні. Скоро світ розпадеться на шматки - війна, що назрівала століттями, поглине всіх. І на небі залишиться тільки один місяць...
Дипломатична кухня: за лаштунками світової політики». 

  • "Життя хлопця" Роберт Маккеммон

1964 рік. Ідилічне містечко Зефір у штаті Алабама. 

Люди працюють на папірні та молочарні, священники виголошують палкі проповіді, десь у космосі летять перші супутники та кораблі, стосунки чорних і білих ще неоднозначні. І є в житті речі, що вражають уяву дванадцятирічного Корі Макенсона, який мріє стати письменником. Як і кожен хлопчина, він проживає шкільні клопоти, радість канікул та пригоди в гурті друзів. І не має сумніву, що духи можуть навідуватися до живих, що в лісі за містом переховуються небезпечні злочинці, а в річці живе прадавня гігантська істота. Корі спостерігає за цими явищами з таким захватом, на який ми здатні лише в дитинстві. А випадково побачені злочини та невипадкові пошуки правди ведуть героїв світом, де стикаються щира наївність і справжнє зло.

Поміж ними — речі моторошні і прекрасні, чарівні і шалені, фантастичні й реальні. Корі занурюється у глибини загадок Зефіра і згодом виявляє: хоча дитячі радощі розвіюються і лишаються позаду, але й дорослішання — це теж химерно-прекрасна подорож.

  • «Дерева» Персіваля Еверетта


Блискуче поєднання чорного гумору, динамічного детективу й історичної драми. 

Йдеться про розслідування кількох жорстоких убивств у містечку Мані штату Міссісіпі. І в кожному із цих злочинів присутні двоє мерців — жорстоко понівечений білий чоловік і темношкірий, схожий на Еммета Тілла, підлітка, якого багато років тому було піддано суду Лінча через брехливе звинувачення. Місцева поліція не розуміє, що відбувається, тому двоє спеціальних детективів з Бюро розслідувань штату Міссісіпі прибувають до цього просякнутого расизмом містечка й починають власне слідство. З’яв­ляється все більше тіл, деякі з них зникають просто з поліційного моргу й виникають в інших місцях убивств, і вся ця фантасмагорія виявляється пов’язаною з досить прихованою частиною американської історії: систематичним геноцидом темношкірих через лінчування протягом останнього століття.

Тільки справжній майстер красного письменства міг упоратися з такою книжкою — смішною і водночас жахливою, такою, що змусить читача сміятися, злитися й сумувати. Недарма «Дерева» невдовзі після того, як побачили світ 2022 року, потрапили до шорт-листів Букерівської, Дублінської та ще цілої низки найпрестижніших літературних премій.

  • "Імператриця Солі та Долі" (Співучі Узгір'я #1) Нґі Во

Пів століття води Багряного озера, де блукають лише примари, зберігали таємниці Імператриці Солі Та Долі.

Нарешті настав час розповісти справжню історію доньки північного народу. Багато років тому Інь-йо стала однією з дружин імператора, що вбив її рідних і завдяки магам здолав армію мамонтів північан. Чужинка мусила ретельно обирати союзників у ворожому лігві. І несподівано знайшла рідну душу в маленькій служниці Кролиці, яку віддали в палац власні батьки замість п’яти скриньок барвника.

Обидві самотні й зневажені, обидві втратили дім — і тільки завдяки відданості одна одній вони пройдуть довгий шлях помсти, сповнений болісних втрат.

Найкраща повість за версією премії Hugo-2021

  • "Як тигриця з гори спустилася" (Співучі Узгір'я #2) Нґі Во

У пошуках історій ченець Чжи вирушають на північ імперії. Їм доведеться звикати до холодних вітрів, учитися їздити верхи на мамонті, а ще — цілу ніч відволікати оповідкою трьох зголоднілих тигриць.

Неймовірна історія кохання тигриці Хо Ті Тао і дівчини-вченої Дєу за багато років обросла легендами. Чжи з допомогою кровожерливих хижачок мусять знайти зерна істини, щоб з них виросла нова, правдива оповідь, яку вони дбайливо запишуть і зберігатимуть в архівах Співучих Узгір’їв. Звісно, якщо доживуть до ранку…



  • "Квітень в Іспанії" Джон Бенвілл

Державний патологоанатом Кьорк їде з дружиною у відпустку в Іспанію. Проте замість просто відпочити на березі моря натрапляє на привид минулого. Чи справді він побачив дівчину, яку вважав мертвою, чи це просто витівка захмеленої уяви? Намагаючись розібратися, він втягне в цю справу свою дружину, доньку і де- тектива поліції. А ще – сам того не усвідомлюючи – ірландських високопосадовців і найманого вбивцю.




  • "Наша Європа" Оксана Забужко

Що робити, коли старий світовий порядок зруйновано, а сила стає важливішою за міжнародне право? Як знайти орієнтири й не загубитися в новій реальності? І якою вона буде, ця нова реальність? Відповіді на ці питання — у новій книжці Оксани Забужко.

«Наша Європа» — збірка есеїстики, написаної переважно після 2022 року й об’єднаної темою Європи, її невивчених уроків ХХ століття та її майбутнього. Різножанрові тексти складаються в багатоплановий діалог письменниці з союзницькою для нас Європою, а героями-співрозмовцями в ньому на рівних правах виступають письменники (Пауль Целан, Ален Польц, Мілан Кундера, Чеслав Мілош...) — і сучасні політики, падерборнський таксист і варшавська вулиця. У співгрі ідей і вражень поступово робиться видимим сенс епохи, яку переживаємо,— це зміна історичного циклу, кінець доби імперій-супердержав («проєкт Хмельницького») і формування нового безпекового поясу Європи з Україною в осерді («проєкт Мазепи»).

  • "Ця книжка вбиває" Равена Ґурон

«Ця книжка вбиває» — підлітковий трилер Равени Ґурон, загадкова історія, що триматиме читача в напрузі до останньої сторінки.

Джес навчається у престижній британській школі-інтернаті лише завдяки стипендії. Вона потрапляє у середовище багатеньких однолітків, бо винятково здібна у творчому писанні, мові та літературі. Однак щоб отримувати цю стипендію, дівчина мусить поводитися бездоганно та дбати про свою репутацію. Проте Джес зненацька опиняється у центрі розслідування.

Усю школу приголомшила смерть Г’ю Генрі ван Борена, одного з найпопулярніших і найбагатших студентів. А особ­ливо його дівчину Клем, найкращу подругу Джес. Ніби самого вбивства мало, виявляється, що Г’ю помер точно у такий самий спосіб, як і герой оповідання, яке нещодавно написала Джес. І ось уже незабаром дівчина отримує анонімне повідом­лення із подякою за натхнення.

Поліція та приватний детектив, якого залучила родина Г'ю, не надто просуваються у розслідуванні, тож Джес та її друзі намагаються розкрити злочин самотужки. Чи вдасться Джес розгадати, хто вбивця, перш ніж вона стане наступною жертвою?

  • "Музиканти. Четвертий дарунок" Володимир Аренєв

Вони приходять, коли на них не чекають. Деякі кажуть, зустріти їх — на щастя. Інші радять уникати будь-яких контактів із цими трьома. Повнуватий рудий кіт. Чорний незрячий ньюфаундленд. Крихітна сова, яка майже ніколи не спить.

Чому їх називають Музикантами? Що змушує цих трьох мандрувати разом? Куди вони прямують? Невідомо! Але сюжети давніх українських легенд і казок оживають навколо них — і оповідають про те, що стосується кожного з нас тут і зараз.

Цього разу Музиканти отримують вигідну пропозицію: перебути у теплі та затишку найдовшу і найнебезпечнішу ніч року. А водночас — побути на чатах у одному дуже особливому місці. Здавалося б, що може піти не так?..

  • "Жінки пишуть: містянки" збірка

«Містянки» — перша книжка серії «Жінки пишуть», у якій зібрано маловідомі тексти українських класикинь межі ХІХ–ХХ століть. 

Ці твори — про мешканок міст, які працюють, кохають, шукають своє покликання, намагаються зробити власне життя і життя інших більш комфортним чи вирватися із села, аби відкрити можливості міста. Це упорядковані літературознавицею Анастасією Євдокимовою тексти, знайдені в архівах і бібліотеках, у центрі яких — героїні-містянки. 

Під однією обкладинкою зібрано твори різних жанрів: п’єсу «Крила» Людмили Старицької-Черняхівської, етюд «Візит» Валерії О’Коннор-Вілінської, новелу «Льотерея-алегрі» Наталки Полтавки, оповідання «На бальконі» Наталі Романович-Ткаченко та повість «Городянка» Любові Яновської. Видання містить передмову літературознавиці Олени Романенко, яка розкриває контексти написання творів та ключові обставини життя авторок.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Інтелектуальна проза: коли література стає мистецтвом для розуму

П'ять безкоштовних курсів для бібліотекарів: підвищення кваліфікації і ефективності роботи

Настрій для читання: осінні книги входять у чат